از من بپرس

سلام دوست عزیز
در صورت داشتن سرویس فعال برای دریافت پشتیبانی آنلاین ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید.
اگر می خواهید نحوه ی شرکت در رویداد یا برگزاری رویداد را بدانید از  صفحات راهنما استفاده کنید.
همچنین می توانید پاسخ سوالات خود در زمینه خرید را از مرکز تماس ما به شماره 02157605500 دریافت نمایید.

روز جهانی زمین و فن‌آوری وبکست
روز جهانی زمین و فن‌آوری وبکست

نویسنده: سردبیر سایت

دوشنبه | 31 مرداد 1401

روز جهانی زمین و فن‌آوری وبکست

روز جهانی زمین و فن‌آوری وبکست


روز جهانی زمین

همه ما دوست داریم زیر آسمانی آبی و در محیطی سرسبز و با طراوت زندگی کنیم و از تنفس هوای تازه لذت ببریم . اما با نگاهی به اطراف خود می‌بینیم هر‌ روز آسمان شهرمان تیره‌تر و طبیعت اطرافمان خاکستری‌تر می‌شود. ۲ اردیبهشت‌ماه روز جهانی زمین (Earth Day) فرصتی است تا در میان مشغله‌های روزمره، بیشتر به دغدغه‌های محیط‌زیست توجه کنیم. به یاد داشته باشیم هریک از ما برای حفاظت از محیط‌زیست مسؤولیت داریم و می‌توانیم در حد توان خود برای کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی کاری انجام دهیم. این اقدامات کوچک می‌تواند نتایج بزرگی را به همراه داشته باشد.

به یاد داشته باشیم هریک از ما برای حفاظت از محیط‌زیست مسؤولیت داریم و می‌توانیم در حد توان خود برای کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی کاری انجام دهیم. این اقدامات کوچک می‌تواند نتایج بزرگی را به همراه داشته باشد.

 

آلودگی هوا مرگبارتر از تصادفات جاده‌ها

آمار سال ۲۰۱۶ سازمان بهداشت جهانی از مرگ سالیانه ۳۳ هزار و ۵۰۰ نفر ایرانی در اثر آلودگی هوا در کلان‌شهرها خبر می‌دهد. این میزان مرگ‌ومیر از بیشترین میزان کشته‌های کشور در تصادفات جاده‌ای نیز بیشتر است. مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز در این باره می‌گوید تلفات آلودگی هوا در تهران به‌اندازه سقوط سالانه ۱۰۰ هواپیمای بوئینگ ۵۰۰ نفری است. چطور می‌توانیم برای کاهش آلودگی هوا کاری انجام دهیم؟

 

تلفات آلودگی هوا در تهران به‌اندازه سقوط سالانه ۱۰۰ هواپیمای بوئینگ ۵۰۰ نفری است.

 

فن‌آوری وبکست، ساده اما مؤثر

برگزاری وبینارها، جلسات وب‌کنفرانس، پخش زنده اینترنتی و آموزش‌های آنلاین مزایای فراوانی را برای برگزارکننده و شرکت‌کننده به همراه دارند که صرفه‌جویی در زمان، کاهش هزینه‌ها و حذف محدودیت‌های مکانی از بارزترین امتیازات آن هستند. اما مزیت ارزشمند دیگری نیز وجود دارد که علاوه بر برگزارکننده و شرکت‌کننده، عموم مردم نیز از آن بهره می‌برند. با رونق برگزاری رویدادها به‌صورت آنلاین، ترددهای درون‌شهری و برون‌شهری به‌طور قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کنند و این امر تأثیر مستقیم بر کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی و آلودگی هوا دارد. اجازه دهید این موضوع را به اعداد و ارقام تبدیل کنیم.

با رونق برگزاری رویدادها به‌صورت آنلاین، ترددهای درون‌شهری و برون‌شهری به‌طور قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کنند و این امر تأثیر مستقیم بر کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی و آلودگی هوا دارد.
روز جهانی زمین و فن‌آوری وبکست

وب‌کنفرانس در سازمان‌های دولتی

در حال حاضر بیش از ۲۷۵ وزارتخانه و سازمان کشوری وجود دارند. اگر فرض کنیم هریک از سازمان‌های مذکور در طول یک ماه ۱۰ جلسه کاری خود را به‌صورت وب‌کنفرانس برگزار نمایند که مدیران استان‌ها (حداقل ۲۰ نفر) ملزم به حضور در تهران نباشند، ماهیانه ۴۰۰ سفر هوایی (رفت و برگشت) برای هر سازمان کاهش می‌یابد و با تعمیم این عدد به ۲۷۵ سازمان مذکور، ماهیانه ۱۱۰۰۰۰ و سالیانه بیش از ۱.۳ میلیون سفر هوایی را در سطح کشور کاهش داده‌ایم.

 

پخش زنده همایش‌ها

بر اساس آمارهای موجود در سال ۹۶ بیش از ۱۵۰۰۰ کنفرانس و همایش و سمینار با میانگین ۲۰۰ شرکت‌کننده در هر رویداد برگزار شده است. این رویدادها می‌توانند به‌صورت زنده و آنلاین نیز پخش شوند تا برخی از متقاضیان ملزم به حضور در محل برگزاری آن نباشند. اگر برای پخش زنده هر کنفرانس ۵۰ نفر شرکت‌کننده آنلاین داشته باشیم، ۱۰۰ سفر هوایی (رفت‌وبرگشت) برای آن رویداد حذف می‌شود. در این‌ صورت سالیانه ۱.۵ میلیون سفر هوایی کمتری در کشور صورت می‌پذیرد.

با برگزاری بخشی از رویدادها به‌صورت آنلاین، سالیانه ۲.۸ میلیون سفر هوایی و نزدیک به ۲۲۰ میلیون لیتر مصرف سوخت در کشور کاهش می‌یابد.

 

۲۲۰ میلیون لیتر کاهش مصرف سوخت!

طبق محاسبات قبلی با برگزاری بخشی از رویدادها به‌صورت آنلاین، سالیانه ۲.۸ میلیون سفر هوایی در کشور کاهش می‌یابد. اگر میانگین هر سفر را ۲ ساعت در نظر بگیریم معادل ۵.۶ میلیون مسافر-ساعت در پروازهای هوایی کشور صرفه‌جویی کرده‌ایم. طبق اعلام مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران میانگین مصرف سوخت برای هر مسافر-ساعت پرواز هواپیماهای داخل کشور ۴۰ لیتر است. درنتیجه سالیانه نزدیک به ۲۲۰ میلیون لیتر مصرف سوخت در کشور کاهش می‌یابد. در این محاسبه مصرف سوخت اتومبیل‌ها جهت تردد درون شهری افراد محاسبه نشده است.

به نظر شما تأثیر آلودگی حاصل از سوزاندن این حجم سوخت چقدر است؟ طبق آمار رسمی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی میانگین مصرف سوخت یک روز خودروها در تهران ۱۵ میلیون لیتر است. بنابراین با برگزاری بخش کوچکی از رویدادها به‌صورت آنلاین می‌توانیم به اندازه ۱۵ روز آلودگی هوای تهران را از آسمان کشور حذف کنیم و به حفظ محیط‌زیست و آسمان آبی‌تر کمک نماییم.

 

ذره‌ذره جمع گردد، آسمان آبی شود

با در نظر گرفتن مثال فوق تصور کنید با فراگیر شدن دوره‌های آموزشی آنلاین، جلسات وب‌کنفرانس، وبینارها و پخش زنده اینترنتی در کشور چه حجمی از مصرف سوخت و آلایندگی هوا کاهش می‌یابد. بیایید روز زمین را بهانه‌ای کنیم برای تصمیمی جمعی تا در حد توان برای جایگزینی رویدادهای حضوری با رویدادهای آنلاین تلاش کنیم. چه به‌عنوان شرکت‌کننده و چه به‌عنوان برگزارکننده می‌توانیم قدمی مؤثر برای بهره‌مندی از هوایی پاک و آسمانی آبی‌تر برداریم و دیگران را نیز به این موضوع تشویق کنیم.

 

از شما متشکریم

اسکای‌روم تاکنون میزبان بیش از ۶۰۰۰ رویداد آنلاین بوده است. اگر میانگین شرکت‌کنندگان هر رویداد را ۲۰ نفر در نظر بگیریم، با کمک شما بیش از ۱۲۰.۰۰۰ سفر بین‌شهری و درون‌شهری را در کشور حذف نموده‌ایم. این موفقیت کوچک ولی ارزشمند را به شما برگزارکنندگان گرامی و شرکت‌کنندگان عزیز تبریک می‌گوییم و امیدواریم در سال ۹۷ شاهد رونق چشمگیر رویدادهای آنلاین باشیم.

روز جهانی زمین